Co warto wiedzieć o Łodzi?
Łódź to trzecie pod względem wielkości miasto w Polsce. Liczy sobie prawie siedemset pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców i zajmuje obszar prawie trzystu kilometrów kwadratowych. Co ciekawe przez Łódź przepływa osiemnaście różnych rzek, z których chyba najbardziej znaną jest Ner.
Wzmianki o Łodzi pojawiają się w dokumentach historycznych z 1337 r., a prawa miejskie otrzymała ta osada w 1423 r. Aż do siedemnastego wieku Łódź była miasteczkiem rolniczym, które w okresie rozbiorów zostało niemal całkowicie wyludnione. Dopiero w dziewiętnastym wieku uczyniono zeń ośrodek przemysłu tkackiego i sukienniczego. Dzięki „Ziemi obiecanej” taki właśnie przemysłowy obraz Łodzi na stałe zapisał się w powszechnej świadomości. Obecnie Łódź przeobraża się w miasto nowoczesnych technologii i bogatej kultury.
Czy warto inwestować w Łodzi?
Łódź przechodzi ogromne zmiany w ostatnich dziesięcioleciach. Czerpiąc z bogatej przemysłowej tradycji łodzianie inwestują w nowoczesne technologie i szkoły kształcące młodych oraz twórczych przedsiębiorców.
Korzystając z dotacji Regionalnego Projektu Operacyjnego stworzono Łódzki Park Naukowo-Technologiczny, którego zadaniem jest przyciągnięcie do miasta najnowocześniejszych światowych firm. Wśród firm, które już zdecydowały się zainwestować w tym mieście znajdują się między innymi Bosch-Siemens, Indesit, Gillette, Dell i wiele innych.
Łódź staje się także prężnym ośrodkiem polskiego designu, a urządzany co roku Łódź Design Festival przyciąga coraz większą uwagę. Pochlebnie o młodych polskich projektantach wyrażają się znawcy z całego świata.
Co warto zobaczyć w Łodzi?
Na zwiedzających miasto czekają odrestaurowane zabytki architektury secesyjnej i eklektycznej, z których wyróżniają się przede wszystkim niezwykłe kamienice należące dawniej do lokalnych potentatów przemysłowych.
Warto odwiedzić Muzeum Włókiennictwa, Kinematografii oraz jedno z najstarszych – Muzeum Sztuki. Na Piotrowskiej – głównej ulicy miasta – w pełni doświadczymy jego długiej industrialnej przeszłości. To tutaj w cieniu pięknych dziewiętnastowiecznych kamienic zobaczymy pomnik Tuwima oraz Reymonta.
Trochę młodszym dodatkiem do legendarnych miejsc Łodzi jest Aleja Gwiazd, gdzie znajdziemy wmurowane w ulicę nazwiska największych polskich aktorów, reżyserów, operatorów czy scenarzystów. Niezwykłe wrażenie robi też Manufaktura – największy projekt rewitalizacyjny w Europie.
Co to jest Experymentarium?
Experymentarium to niezwykłe miejsce, które powstało w Łodzi i cieszy się niezwykłą popularnością zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to miejsce, w którym organizowane są interaktywne wystawy umożliwiające zwiedzającym poznanie zagadnień nauki w praktyczny sposób. Możemy tutaj przeprowadzać eksperymenty naukowe, korzystać z ciekawych maszyn pomagających objaśnić zjawiska fizyczne i chemiczne oraz poznać najnowsze osiągnięcia świata nauki objaśnione w przystępny, jak też ciekawy sposób.
Wśród wystaw czeka nas spotkanie z egipskimi mumiami, podróż w kosmicznym tunelu i poznanie tajników ekologii. Dla zainteresowanych organizowane są także wykłady prowadzone przez profesorów z Uniwersytetu Łódzkiego.
Łódź wielokulturowa?
Łódź jak niewiele polskich miast charakteryzuje się niezwykle bogatą mieszanką wielu kultur. Obecnie ten trend nadal widoczny jest w wielu międzynarodowych projektach realizowanych w tym mieście, jak na przykład projekt centrum filmowego realizowany przez Davida Lyncha.
W dziewiętnastym wieku miasto to zostało ochrzczone przez Władysława Reymonta „ziemią obiecaną” w słynnej powieści o tym samym tytule. I rzeczywiście, dla wielu ludzi z Niemiec, Czech i oczywiście z wielu zakątków Polski Łódź była miejscem, gdzie spełniały się marzenia. Niezwykle ważna dla tego miasta była silna mniejszość żydowska, z której wywodziło się wiele niezwykłych postaci będących chlubą nie tylko Łodzi, ale także całej Polski. W najlepszym dla miasta okresie mieszkało tu prawie dwieście czterdzieści tysięcy Żydów, a ich wkład w historię tego miasta jest nieoceniony.